Globaalsete kliimamuutuste ning üha sagedasemate ja intensiivsemate vihmasadude tõttu otsitakse võimalusi, kuidas üleujutusi ja nendest tulenevaid kahjusid ära hoida. Sademevee ärajuhtimine on eriti suureks probleemiks linnades, kus sademevee loomulik maasse imbumine on takistatud pinnase kattematerjalide (asfalt, betoon ja kivi) tõttu. Liigvee ärajuhtimisega tuleks tegeleda ennetavalt, sest vanad vihmaveesüsteemid pole ehitatud toimetulemiseks aina suureneva sademete hulgaga. Süsteeme uuendamata jättes on otsesteks tagajärgedeks erosioon, veereostus ja ka varalised kahjud. Pipelife’i vihmavee ärajuhtimis-, immutus- ja kogumismahuteid STORMBOX kasutatakse näiteks Riia suurimate staadionite, spordiväljakute, väli- ja sisehallide, lennujaamade, parklate ja maanteede ehituses. Kaks suuremat projekti on Mežaparksi suur lava ja Daugava staadioni hokihall.
Kogu Baltikumis kõige sagedamini kasutatavaks sademevee ärajuhtimismeetodiks on endiselt sademete otsene suunamine vihmaveekanalisatsiooni või kombineeritud kanalisatsioonisüsteemidesse. See koormab veepuhastusjaamade puhastusseadmeid, vähendades seeläbi nende efektiivsust ja suurendades tegevuskulusid. Ühtlasi, kui vihmavesi suunatakse otse kanalisatsioonisüsteemidesse, on vaja paigaldada aina suurema läbimõõduga torusüsteeme, mis omakorda suurendab kulusid.
Lisaks ei ole selline süsteem projekteeritud kliimamuutusi silmas pidades, mistõttu võivad need tugevate vihmasadude ajal üle voolata. Seega võib reovee äravooluga kombineeritud sademeveesüsteemi puhul suur sademevee hulk saastada põhjavett ja pinnast.
STORMBOXi vihmavee ärajuhtimissüsteemid koguvad katustelt, vihmaveerennidest, hoovidest, parklatest ja maja vundamendilt liigvee ja suunavad maa-alustesse immutuskastidesse. Immutuskast immutab järk-järgult vihmavee pinnasesse. Immutuskaste võib veekindla geotekstiiliga kattes kasutada vihmavee kogumiseks, et hiljem kasutada vihmavett näiteks kastmiseks. Selline süsteem mitte ainult ei vähenda oluliselt üleujutusohtu, vaid aitab ka säästa veevarusid ja taastada looduslikku veeringet.
Pipelife’i Raineo STORMBOX II-st on saanud üks nõutumaid vihmavee ärajuhtimis- ja immutussüsteeme Lätis. STORMBOXi kastid on valmistatud sertifitseeritud polüpropüleenist (PP-B). Materjal on täielikult taaskäideldav ja selle kasutusiga on üle 50 aasta. STORMBOXi lahendusi on kokku kolm:
Mežapargi Laululaval toimuvad riigi olulisemad kultuurisündmused, sealhulgas Läti laulu- ja tantsupidu. UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud suurüritus toimub iga nelja aasta tagant ning toob kokku tuhandeid koorilauljaid ja rahvatantsijaid ning sadu tuhandeid pealtvaatajaid.
Mežapargi vabaõhulava ja selle ümbruse taastamistööd algasid 2016. aastal ning toimusid mitmes etapis. Suurim oli teine etapp, mis valmis 2021. aastal. Rekonstrueerimise käigus paigaldati laululavale neli vihmavee immutussüsteemi mahuga 8,64–93,31 m3. Kokku tarnis Pipelife Mežapargi lavale üle 300 immutuskasti.
Daugava staadioni jäähokihall võeti kasutusele 2021. aastal – vahetult enne IIHFi MMi Riias. Värskelt avatud hallis toimuvad meistrivõistluste võistkondade treeningud ning nii vabariiklikud kui ka rahvusvahelised spordiüritused.
Üks suuremaid projekte, kus STORMBOX II sademevee immutuskassettsüsteemi kasutati, on 2021. aastal avatud Daugava staadioni jäähall Riias. STORMBOXi süsteemi kasutatakse seal vihmavee kogumiseks nii saali katuselt kui ka hoonet ümbritsevalt alalt. Infiltratsiooniväljaku kogupindala on 24 x 18 x 1,2 m, kogumaht 518,40 m3. Kokku 1200 immutuskassetti laoti üksteise peale kahekordselt – 600 kassetti ühel korrusel.
Pipelife’i vihmavee ärajuhtimislahendus valiti hea klienditeeninduse, kiirete tarnete ja soodsate maksetingimuste tõttu. Lisaks suutsid Pipelife’i spetsialistid, võttes arvesse piirkonnas kasvavaid puid ja maa-aluseid kommunikatsioone, koos projekteerijatega leida sobivaima lahenduse immutuskastide paigaldamiseks.
Seda kinnitas ka TGME SIA juhatuse esimees Ivans Osipovs, kes andis meile tagasisidet infiltratsiooniväljaku rajamisest: „Meil on Pipelife’iga olnud juba pikk koostöö ja oleme korduvalt kontrollinud nende toodete kvaliteeti. Pipelife on kiire ja korrektne tarnija paljudes meie projektides, tarned on alati õigeaegsed ning klienditeenindus kõrgel tasemel – töötajad vastutulelikud ja professionaalsed. Selle konkreetse projekti puhul ei olnud STORMBOX II kassettidega immutusväljaku ehitamine keeruline. Kõigepealt tuli puhastada olemasolev pinnas maa-alusest ehitusprahist ja varasemate ehituste jäänustest. Seejärel kaeti ala liivakihiga, mille peale laoti geotekstiiliga kaetud immutuskassetid. Arvestades ruumi vähesust, olid kassetid paigutatud kahekordselt. Kõik tööd läksid plaanipäraselt ning Pipelife’i toodete materjalide, tarnete ja paigaldusega sujus kõik ilma viivitusteta.“
Euroopa Keskkonnaagentuuri prognoosid näitavad, et 21. sajandil sajab Põhja- ja Kirde-Euroopas talvel kuni 35% rohkem. Seetõttu on vaja kiiremas korras vananenud vihmaveetrasside rekonstrueerimist ja kaasajastamist.
STORMBOXi maa-alused vihmavee immutuskastid on klientide poolt tunnustatud kui praktiline lahendus linnades ja asulates tänu nende laiale kohandatavusele, kiirele ja mugavale paigaldusele ning lihtsale hooldusele. Nendel põhjustel sobib STORMBOX suurepäraselt esmase kaitse pakkumiseks kriitilise infrastruktuuri rajatiste ja hoonete jaoks, vältides võimalikke üleujutuskahjustusi.
Helistame tagasi
E-post