Meie kõige tähtsam tootmisressurss on põllumaa ning olenemata taimekasvatuse suunitlusest on enamik põllumajandusettevõtteid sõltuvad haritava maa seisundist erinevates ilmastikutingimustes. Hästi planeeritud ning õigesti paigaldatud drenaažisüsteem kontrollib vett, mis on oluline kasvufaktor. Kuivendamine suurendab saaki ning annab võimaluse koristada see õigel ajal ja kvaliteetselt.
Paigaldamisnõuanded
Drenaažitöö on alati olnud raske, seda tehakse eritingimustes ja vaja läheb erilisi oskusi ning abivahendeid. Need tööd tuleb viia läbi muutuvates pinnase-, vee- ning ilmastikutingimustes. Drenaažitööde tegemine peab toimuma ajalises kooskõlas põllutöödega ning kõikide kuivendatavate maatükkide omanike ja kasutajate üksmeelel. Optimaalseim aeg dreenide ehitamiseks on varakevad, suve lõpp ja sügis.
Drenaažitorud on mõeldud paigaldamiseks sügavusel 0,4–6,0 meetrit. Kuivendusdreenid kopeerivad üldjuhul maapinda, kuid nende kalle ei tohi olla väiksem kui 0,3mm/m kohta. Mudaste pinnaste puhul ei tohi kalle olla väiksem kui 0,5mm/m kohta. Vaata torude läbilaskevõime nomogrammi (lk.6), et teha võimalikult täpne otsus kalde, toru läbimõõdu, vooluhulga ja -kiiruse kohta.
Drenaažitorude katmisel filtreerimismaterjaliga tuleb eelkõige silmas pidada vee läbilaskvusele esitatavaid nõudeid ja kaitset pinnaseosakestest tingitud ummistuste vastu. Nimetatud nõuded varieeruvad sõltuvalt pinnase tüübist.
Transport ja ladustamine
Maaparandus- ja põllumajandusdrenaažitorude kahjustamise vältimiseks transportimisel on vaja järgida kindlaid nõudeid:
NB! Kui õhutemperatuur on alla 0ºC, peab torusid transportima ja asetama eriti ettevaatlikult, sest külma käes muutuvad PVC-materjalist drenaažitorud hapraks.
E-post