Jaga:

VASTUPIDAVUS, OHUTUS JA KORROSIOONIKINDLUS: VEEVARUSTUSSÜSTEEMI PPSU-LIITMIKE EELISED

10. juuni 2024 | 6 min read

Euroopa Liidu uuendatud joogiveedirektiiv, mis tuli käesolevaks aastaks liikmesriikide õigusesse üle võtta, aitab tagada, et eurooplased saaksid kasu maailma rangeimatest veekvaliteedi standarditest. Ent sanitaartehnika tööstuses on direktiiv laineid löönud, kuna joogiveega kokkupuutuvatele materjalidele kehtestatud nõudeid on senisest veelgi karmimaks muudetud. Nende muudatuste valguses rääkisime Stephan Mülleriga, Pipelife Austria veejaotuse ja -varustuse äriarendusjuhiga. Ta selgitab direktiivi mõju tööstusele ja seda, kuidas torulukksepad saavad säilitada oma konkurentsivõimet, täites samal ajal nii klientide ootusi kui ka uusi joogivee ohutuse norme. 

Pipelife's extended PPSU fittings portfolio

uued TUULED: MAAILMA RANGEIMATE VEEOHUTUSNÕUETE KEHTESTAMINE

Enamikule eurooplastele on kvaliteetne joogivesi juba praegu kättesaadav. Siiski kehtestatakse 2021. aasta jaanuaris vastu võetud joogiveedirektiiviga (EL) 2020/2184 joogiveega kokkupuutuvatele materjalidele senisest veelgi rangemad nõuded. Pärast üleminekuperioodi lõppu ühtlustatakse nende materjalidega seotud hügieeninõuded ja sertifitseerimisprotsess kõigis liikmesriikides.

Uuendatud direktiiv on rangelt kooskõlas Euroopa roheleppe raames välja kuulutatud nullsaaste eesmärgiga. Kehtestatud on rangemad piirangud paljudele vees sisalduvatele keemilistele ainetele, näiteks desinfitseerimise kõrvalsaadused, per- ja polüfluoritud alküülühendid (PFAS) ning raskmetallid.

“„Üks oluline muudatus on see, et pliisisalduse piirmäära kraanivees on alandatud seniselt 10 µg/l-lt 5 µg/l-le,“ selgitab Stephan Müller, Pipelife Austria veejaotuse ja -varustuse äriarendusjuht. „Uuele piirmäärale ei vasta enam mõningad varasemad sanitaartehnikas laialdaselt kasutatud messingisulamid.“

Pipelife's extended PPSU fittings portfolio

KESTLIKE ALTERNATIIVIDE OTSINGUIL

Messingit on veevarustussüsteemides laialdaselt kasutatud selle taskukohase hinna ja heade mehaaniliste omaduste pärast. Ent olemas on ka kulutõhusad pliivabad alternatiivid.

Üks selliseid materjale on PPSU – kõrgtehnoloogiline termoplast, mida on metallide aseainena aastakümneid kasutatud tervishoius, toitlustuses, lennunduses ja muudeski tööstusharudes.

„PPSU-le on omane suur löögitugevus, suurepärane kuumus- ja kemikaalikindlus, samuti pikaajaline hüdrolüütiline stabiilsus ja bioloogiline inertsus, mis muudab selle usaldusväärseks materjaliks paljudes rakendustes, sealhulgas veevarustuses,“ selgitab Müller.

Pipelife pakubki juba PPSU-liitmikke oma populaarsele mitmekihiliste komposiittorude süsteemile RadoPress. Vastusena klientide kasvavale huvile ja suurenevale nõudlusele on liitmike valikut nüüdseks laiendatud – saadaval on rohkem kui 30 PPSU-liitmikku läbimõõduga 16–32.

KOMBINEERIDES PPSU-D JA PLIIVABU SULAMEID, OLEME LOONUD TOOTEVALIKU, MIS VASTAB KÕIGILE NÕUETELE.

Stephan Müller, Pipelife Austria veejaotuse ja -varustuse äriarendusjuht

Pipelife's extended PPSU fittings portfolio

UUE PÕLVKONNA PLAST JÄTAB MESSINGI VARJU

Paigaldamise poolest ei ole plastist ja metallist pressliitmike vahel suuri erinevusi. Ent PPSU-liitmikud on kergemad, tänu millele on neid lihtsam transportida ja käsitseda.

Nii nagu sertifitseeritud metallist alternatiividel, on ka PPSU-liitmike kasutusiga vähemalt 50 aastat, mis vastab hoone keskmisele elueale. Ent mõne parameetri, näiteks korrosioonikindluse poolest ületab PPSU isegi metallisulameid.

„Vee söövitavus varieerub Euroopa eri piirkondades suuresti. Näiteks Põhjamaades on vesi pehmem ja maitseb paremini, kuid tekitab torulukkseppadele rohkem tööd korrosiooni tõttu. PPSU-liitmikke saab kasutada erisuguse koostisega joogivee puhul, sõltumata vee söövitavatest omadustest,“ rõhutab Müller.

Peale selle ei sisalda PPSU raskmetalle. Juba enne joogiveedirektiivi uuendamist kasutati sellest materjalist liitmikke laialdaselt Saksamaal ja Austrias, kus joogiveele esitatavad nõuded on iseäranis ranged. Nüüdseks on sarnased normid üle võetud kõigi liikmesriikide õigusesse.

„Hiljuti kehtestatud kvaliteedistandardid on väga ranged, isegi rangemad kui pudelivee puhul,“ võtab Müller teema kokku. „Orgaaniliste materjalide puhul hõlmab sertifitseerimisprotsess kõike – alates valmistamisel kasutatud lähteainetest kuni lõppühendite ja -toodete testimiseni. Sel viisil veendutakse, et ei teki leostumist, liigset bakterite kasvu ega muutusi vee lõhnas või maitses.“

Pipelife's extended PPSU fittings portfolio

TORULUKKSEPPADE SUUREM KONKURENTSIVÕIME

Uuendatud joogiveedirektiiv ei tekita olukorda, kus metallidel polekski enam kohta meie veevärgis. Müller rõhutab, et ka pliivabad sulamid on endiselt saadaval ja hoolimata nende kõrgemast hinnast on neil teatavate rakenduste puhul omad eelised:

„Pliivabu metalle tuleks kasutada keermestatud liitmike puhul, kuna sellised ühendused nõuavad väga suurt mehaanilist tugevust. Sellist tugevust ei ole aga vaja torust-toruni-liitmike puhul, mille korral PPSU on kulutõhusam ja korrosioonikindlam variant.“

Pipelife’i hiljuti täienenud RadoPressi tootevalikus on nii pliivabu messing- kui ka PPSU-liitmikke, mis võimaldavad laia valikut tippkvaliteediga ühendusi kõikide paigaldusstsenaariumide tarbeks.

Laiendatud liitmikuvalik võimaldab torulukkseppadel pakkuda klientidele optimaalset joogivee ohutust ja usaldusväärsust, jäädes samal ajal kiiresti muutuval turul konkurentsivõimeliseks.

„Kombineerides kõrgtehnoloogiliste orgaaniliste materjalide ja pliivabade sulamite eeliseid, oleme kokku pannud tooteportfelli, mis vastab kõigile nõuetele. Oleme uhked selle üle, et saame oma klientidele seda kõike pakkuda.“

Võta meiega ühendust

Jaga:

OTSI
Otsi kõigist tootedokumentidest

Võta meiega ühendust

Saatke meile oma küsimused, tagasiside ja kommentaarid ning võtame teiega esimesel võimalusel ühendust

E-post
Võtame teiega ühendust e-posti teel